Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v současnosti jedná s Evropskou komisí o navýšení prostředků z Národního plánu obnovy na financování výstavby nových fotovoltaických elektráren pro firmy. Uvedl to minulý týden na mezinárodní ekonomické konferenci odborů v Praze ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Zdroj: Wikipedia

Obrovský zájem

V roce 2022 MPO na investice do nových fotovoltaických elektráren (FVE) vyčlenilo pět miliard korun z  Národního plánu obnovy. Zájem o nové FVE však překonal všechna očekávání- celkem se na resort sešly žádosti celkem na deset miliard Kč.

Původní termín pro ukončení podávání žádostí o nové dotace na FVE resort v roce 2022 prodloužil z května až na konec listopadu. Důvodem byla energetická krize, která způsobila zdražování energie napříč ekonomickými sektory v Česku.

„S ohledem na stávající energetickou situaci a možné budoucí krizové scénáře v odvětví prodlužujeme příjem žádostí o podporu na nový termín 30. listopadu 2022. S touto informací dále sdělujeme, že dodatečné nezbytné prostředky pro další podané žádosti budou realizovány v rámci finančních možností Národního plánu obnovy a iniciativy REPowerEU, kde připravujeme dodatečnou obálku ve výši až 2 mld. Kč,“ uvedlo na svém webu MPO na konci srpna 2022.

Nakonec se na MPO do listopadu 2022  sešlo přes 6000 žádostí na investice firem do nových FVE v hodnotě za téměř 10 miliard.

 „Došlo k přečerpání alokace, a proto diskutujeme se zástupci Evropské komise o navýšení prostředků, aby mohlo být financováno maximum projektů, které povedou ke snížení závislosti na dodávkách ze sítě,“ uvedl ministr Síkela minulý týden.

Nové zdroje financování

Národní plán obnovy (NPO) je podle Síkely potřeba změnit, protože byl vypracován jako nástroj obnovy po covidu, nicméně nyní se rozšiřuje o pomoc při odklonu energetik jednotlivých zemí od ruských zdrojů. Změny by měly Česku umožnit čerpat dalších 14 miliard korun ve formě grantů.

V České republice se loni připojilo do sítě cca 290 MW nových FVE, což je meziroční nárůst o více než 360 procent. Postupně se zvyšuje i průměrná velikost FVE – zejména to platí o firemní sektor.

Rostoucí počet instalací FVE však v současnosti naráží na limity v podobě nedostatečných kapacit instalačních firem, chybějících komponentů nebo na kvalitu instalačních prací. V loňském roce se tak čekací doba na instalaci často protáhla až na dvojnásobek.

Také provozovatelé tří distribučních sítí potvrzují problémy při připojování nových FVE do sítě, především na jižní Moravě. Distributoři se hájí tím, že v některých zvláště exponovaných lokalitách musí žádosti omezovat kvůli zachování spolehlivosti sítě. Pro zlepšení situace chystají investice, nutná je podle nich také změna legislativy.