Podle premiéra Fialy se vládě daří realizovat cíl výstavby 100 000 střešních fotovoltaických elektráren do roku 2025. Fiala to ve středu uvedl během návštěvy ministerstva průmyslu a obchodu, kde jednal s ministrem Síkelou o energetice.

Zdroj: Vláda ČR

Ambiciózní cíl

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 31. ledna 2023 uskutečnil svou již desátou bilanční návštěvu. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou hovořil zejména o stavu energetiky v České republice a důsledcích ruské agrese na Ukrajině.

Tématem jednání Fialy na MPO byl také další rozvoj energetiky z obnovitelných zdrojů. K tomu ministerstvo podle Síkely připravuje některá další opatření, která by měla dál usnadnit využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE), a snižovat tak závislost na fosilních palivech.

Na konci roku se MPO povedlo prosadit schválení novely energetického zákona (tzv. LEX OZE 1), která podpoří rozvoj OZE v Česku. „Podle dat za rok 2022 víme, že loni se instalovalo čtyřikrát více nových FVE než tomu bylo v roce 2021. Toto je výrazný nárůst oproti minulosti,“ řekl Fiala.

„V oblasti fotovoltaiky se nám v roce 2022 podařilo navýšit schválení navýšení výkonu nových FVE na téměř 10 GW, což je čtyřnásobek oproti současnému instalovanému výkonu cca 2,5 GW v Česku,“ řekl Síkela

Do budoucna se budeme dále snažit navýšit instalovaný výkon v nových FVE, ale také nastavit optimální mix zdrojů tak, abychom dokázali zelenou energii vyrábět nejen v letních, ale i v zimních měsících,“ dodal Síkela.

Další podpora komunitní energetice

V pondělí ministr Síkela vystoupil v Hluboké nad Vltavou na debatě ke komunitní energetice, které se zúčastnili zástupci podnikatelů, starostů a občanů.

„Komunitní energetika přinese velké změny a pro MPO je jednou z priorit. Novela umožní rozvoj takzvané komunitní energetiky, která pomůže domácnostem, obcím i firmám usnadnit výrobu vlastní energie především z obnovitelných zdrojů. Bude možné veškerou vyrobenou energii sdílet mezi odběrnými místy, která budou členy energetického společenství a už nebude nutné posílat přebytky vyrobené energie zpět do sítě,“ prohlásil ministr Síkela.

Na debatě se také diskutovalo i o vládní pomoci v čase energetické krize, výsledcích českého předsednictví i dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie.