V posledních 3 letech v České republice prudce roste zájem zákazníků o fotovoltaické elektrárny (FVE) a systémy skladování energie. Jejich trh se v letech 2016-2018 každým rokem zdvojnásobuje. Za tímto vývojem trhu lze spatřovat tyto důvody:
1. Pokles cen komponentů
V letech 2010-2019 došlo k poklesu cen fotovoltaických panelů o více než 80 %. Díky novým technologiím jako jsou půlené články, bifaciální panely nebo vertikální stěny současné FVE vyrábějí elektřinu s mnohem vyšší účinností a při mnohem nižších investičních nákladech. V současnosti se proto výroby energie z FVE stává pro mnohé zákazníky stále více atraktivní volbou i bez dotací.
O trendech v současném vývoji panelů a bateriových systémů můžete diskutovat s předními odborníky během online konference Smart Forum ve dnech 25.-26.11.2020.
2.Vyšší bezpečnost a spolehlivost provozu
Doba solárního boomu před 10 lety nezpůsobila nejen problémy s nadměrnou podporou, ale také „nekvalitou“ četných FVE, které se v minulosti stavěly „horkou jehlou“. Díky současným inovacím v oblasti střídačů provozovatele FVE mají k dispozici nejen kvalitní monitoring provozu na úrovni jednotlivých panelů, ale také mnohem vyšší zabezpečení proti riziku požárů.
Jak eliminovat rizika kybernetické bezpečnosti a minimalizovat rizika požárů FVE bude popisovat přednáška předního odborníka Petra Klimka ze společnosti SolarEdge během online konference Smart Forum ve dnech 25.-26.11.2020.
O tom, zda-li je či není nutné se obávat PID efektu či šnečích cestiček a jejich dopadů na provoz FVE, bude pojednávat přednáška experta na fotovoltaiku Pavla Hrziny z ČVUT během online konference Smart Forum ve dnech 25.-26.11.2020.
3.Boom a zlevnění akumulace
Česká republika je v rezidenčním sektoru předním trhem tzv. hybridních FVE, které využívají pro akumulaci energie lithiové baterie. Jejich podíl na nových instalacích dosahuje 70-80 %. Jen v roce 2020 se těchto nových hybridních instalací podle expertů CAFT v Česku instaluje téměř 5 000.
Jaké jsou trendy v akumulaci energie? Dojde brzy ke zlevnění baterií? Co chystá HE3DA pro své zákazníky? Na tyto otázky Vám poskytnou fundované odpovědi přední experti během online konference Smart Forum ve dnech 25.-26.11.2020.
4. Nové dotační programy
Díky poslednímu kolu dotací OPPIK – Nové FVE s/bez akumulace bylo úspěšně akceptováno, které se uzavřelo letos v srpnu, vznikne více než 390 nových projektů v komerčním sektoru, jejichž hodnota dosáhne 3,8-4,0 miliardy Kč v konečných cenách pro zákazníky. Tyto projekty se začnou realizovat v letech 2021-2022 v České republice.
Od roku 2021 se chystá další podpora pro domácí FVE v rámci programu Nová zelená úsporám a nová podpora pro velké FVE v rámci programu Modernizační fond, který se spustí již během několika týdnů.
O nových dotacích můžete diskutovat s Ing. Janem Křížem, náměstkem pro řízení sekce fondů EU na MŽP, který vystoupí během online konference Smart Forum ve dnech 25.-26.11.2020.
5. Změny v legislativě
V současné době poslanecká sněmovna projednává 2 zásadní legislativní dokumenty, které ovlivní budoucnost rozvoje sektoru fotovoltaiky, akumulace a decentrální energetiky v Česku. Jedná se o novelu zákona o podporovaných zdrojích energie a novelu energetického zákona. Jejich brzké schválení zavede nově do Česka podporu na bázi aukcí, nový legislativní rámec pro akumulaci a také pro komunitní projekty.
O perspektivách rozvoje a změnách v legislativě získáte fundované informace během přednášky René Neděly, náměstka pro energetiku na MPO, který vystoupí během online konference Smart Forum ve dnech 25.-26.11.2020.
6. Nové technologie
Boom fotovoltaiky bude probíhat nejen na střechách, ale také i v rámci nového pojení AgriFV na zemědělských farmách s minimálním dopadem na zemědělskou činnost. První projekt AgriFV se chystá již i v České republice.
O výhodách technologie vertikálních panelů pro účely (nejen) AgriFV bude pojednávat přednáška generálního ředitele společnosti Next2Sun Sashi Kturause-Tuenkera během online konference Smart Forum ve dnech 25.-26.11.2020.